Ahoj, 

s novým EduNews přichází tři zajímavé zprávy ze světa vzdělávání. Tento týden bude tak trochu ojedinělý a zároveň tématický. Podíváme se na téma pocitů nudy u dětí a motivace dětí k učení. Přejeme přínosné čtení a odpočinkové sváteční volno. 

Veronika a Kryštof, EduNews

Jako prvních bych ráda doporučila tento článek, který pojednává o tématu NUDA U DĚTÍ

Nudu vnímáme primárně jako něco negativního. Znamená to, že nemáme dost ambicí, energie, a tak nejen sobě, ale i dětem plánujeme veškerý volný čas. Odborníci ale upozorňují na to, že zažívat nudu je důležitý bod v seberozvoji.

Celý článek naleznete zde

Také doporučuji přečíst si tuto zajímavou zahraniční studii, která zkoumala VZTAH MEZI PŘÍSTUPEM K UČENÍ A ÚSPĚCHU STUDENTŮ.

To, jak je důležitý vztah mezi přístupem k učení a úspěchem studentů dokládá zahraniční studie, která zjistila, že motivace k učení je motivační snaha člověka naučit se určitou látku. Mezi faktory, které ovlivňují motivaci k učení zahrnují výukové materiály, postoje učitelů při výuce, postoj a podpora rodiny. Dále prostředí ve kterém dítě žije a také přátelství které má s vrstevníky. Potvrzují, že když má dítě zájem o učení, přinese to dobré výsledky, je to úspěch při zkoušce nebo po zvládnutém úkolu. Vyzkoumali, že čím vyšší je u člověka motivace k učení, tím vyšším výsledkům dosahuje a naopak.

A jestli se chcete dozvědět více a zároveň si procvičit angličtinu, tak doporučuji přečíst celý článek

A poslední zajímavostí, a další možnost, jak si procvičit angličtinu je další studie na téma MĚŘENÍ interakce studentů v distančním vzdělávání prostřednictvím elektronické platformy a její dopad na jejich motivaci učit se během krize Covid-19

V další zahraniční studii zjistili, že úroveň interakce studentů prostřednictvím online výuky byla na vysoké úrovni. Rovněž zjistili, že není statisticky významný rozdíl v jejich motivaci pro distanční vzdělávání prostřednictvím online platformy. Dané výsledky naznačují, že mé obavy ohledně zkreslení výzkumu díky realizaci po distanční výuce nemusejí být důvodné.

Celou studii si můžete přečíst zde.

 
Jak si české školství poradilo s pandemií? 
Na letní žurnalistické škole v Havlíčkově brodě pořádal Deník Nl debatu na téma „Jak si české školství poradilo s pandemií?“ 
 
Mezi diskutovanými tématy byla mimo jiné i psychický blahobyt dětí, rodičů a všech zúčastněných ve vzdělávacím procesu. 
Alarmujicí je, že podle agentury PAQ Research má až 40% učitelů deprese. Přitom tito pedagogové neradi vyhledávají pomoc odborníka, protože se mají pak pocit selhání. Dalším z načatých témat je fakt, že děti v pubertálním věku a před ním vidí ve škole hlavně socializační příležitost, a ta byla odsunuta na druhou kolej. 
 
Zmínili se i silné a slabé stránky školství. Zásadně vnímanou nevýhodou je fakt, že se děti nevedou ke flexibilitě, která je čím dál více potřeba. 
 
 
 
 
Učitelé si musí dobrý plat vyčekat. Politici by na ně neměli zase zapomenout
Platy učitelů narostly od roku 2018 o 40%. To ale nemusí stačit, je totiž třeba budovat dlouhodobý trend. Změna se totiž může projevit až později.
 
Jak je ale známo, nekvalitní pedagogové vychovávají nekvalitní doktory, kterým se nemusí povést operace, inženýry stavitele, kterým se bortí mosty a účetní, kteří ztrácí peníze. Pokud samotní pedagogové nejsou kvalitní, je lehké rozdat si pochvaly, a pak přemýšlet nad tím, čím to je, že úroveň pracovníků klesá… A ač dnešní doba mnohdy káže, i správně, jinak, peníze jsou taky motivace. 
 
 
 
 
Škola nemá přesvědčovat rodiče, aby nechali děti testovat, myslí si předsedkyně Učitelské platformy Mazancová 
Předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová tvrdí, že školy nenesou roli toho, kdo má přesvědčit děti k testování. Učitelé by měli s dětmi pracovat individuálně, aby diplomaticky vysvětlil, proč někdo nosí a někdo nenosí ochranné pomůcky. Jednoznačným pozitivem pak je zlepšení komunikace ministerstva a učitelů, kteří jsou navíc více viditelní. 
 
 

Přihlaste se k odběru a dostávejte týdenní report těch nejnovějších metod a technik ve vzdělávání z Česka a celého světa.

EduNews
Odesláním souhlasíte se zpracováním Vašich údajů.